24 Haziran 2017, 18:37:41

Konu: Tımarlı sipahinin özellikleri  (Okunma sayısı 19837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PiLoT

 • FORUM TİRYAKİSİ
 • *****
 • İleti: 644
Tımarlı sipahinin özellikleri
« : 20 Şubat 2012, 22:58:20 »
Tımarlı Sipahiler,tımarlı sipahilerin özellikleri
Tımarlı Sipahiler, Osmanlı Ordusu'nun en önemli kesimlerindendi. Tımarlı sipahiler Türklerden oluşurdu. Tımarlı sipahiler tımar sahiplerinden ve bunların beslemekle yükümlü oldukları askerlerden meydana gelirdi. Bir seferden 2-3 ay önce tımarlı sipahilere hazır olmaları emredilirdi. Bütün sipahilerin sefere katılması zorunluydu. Sipahilerin subaylarına Alaybeyi denirdi. Her alaybeyi 1000 sipahiyi kumanda ederdi. Silahları kılıç, ok-kalkan, mızrak idi. Her sipahiye bir de at verilirdi. Başlarında miğfer üstlerinde zırh bulunurdu. Tımarlı sipahiler atlı olduğundan hızlı hareket edebilirlerdi. Bu nedenle düşmanı çember içine almak ve kaçan düşmanı kovalamak onların göreviydi. Akıncılar sınır boylarında oturur, seferde ordunun güvenliğini sağlardı. Bir kaç dil bilen tımarlı sipahiler istihbarat görevi yaparlardı. Barış zamanında ise düşman topraklarına akınlar düzenlenirdi. Ayrıca onların eğittiği askerlere cebelü denirdi.


Facebook'da Paylas
I want to allow the tower for landing...

Çevrimdışı yesilaygunes

 • ALTIN ÜYE
 • *
 • İleti: 1586
Ynt: Tımarlı sipahinin özellikleri
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2012, 09:27:40 »
Tımar sahipleri derken  özel sektör mu? Yada öyle bişiyse  Tımar sahipleri askerlere bakma karşılıgında ne kazanıyor

Çevrimdışı Modestus

 • YÖNETİCİ
 • ****
 • İleti: 9650
Ynt: Tımarlı sipahinin özellikleri
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2012, 13:11:40 »
KISACA TIMARLI SİPAHİLER.

Osmanlı tımar sistemi, daha önceki Müslüman Türk devletlerindeki ikta sisteminin gelişmiş şekliydi. Tımarlı sipahilerin temeli, toprak yönetimine dayanıyordu. Tımarlı sipahileri kendilerine dirlik verilen kişileri beslemek zorunda oldukları atlı askerlerdi. Tımarlı sipahilerin tamamı atlı olup, Türklerden meydana gelirdi.

Tımarlı sipahiler, aldıkları tımar karşılığında, savaşa, tımarının azlığına veya çokluğuna göre, bir ya dabirkaç atlı askerle gitmek zorundaydı. Her bin sipahi, bir alay beyinin yönetiminde, alay beyleri kendi sancak beylerinin, onlar da beylerbeyinin kumandası altında toplanırlardı. Tımarlı sipahiler, savaş sırasında ordunun sağ ve sol kanatlarını meydana getirirler; ordu merkezini, yanlardan gelecek saldırılara karşı savunurlardı.
 
Tımar sahipleri öldüklerinde, tımarın bir kısmı çocuklarına veriliyordu. Tımarlı sipahiler, savaşa gitmedikleri zaman, bölgelerindeki asayiş ve güvenliği sağlamakla görevliydiler. Tımarlı sipahiler, Kanuni Sultan Süleyman'ın son zamanlarına kadar, devletin önemli ve en büyük askeri gücüydü. XVI. yüzyılın sonlarından itibaren, boş kalan tımarların, askerlere verilmeyip, askerlikle ilgisi olmayanlara verilmesi sonucu, tımarlı sipahilerin sayısı azalmaya ve eski önemlerini kaybetmeye başladılar.


OSMANLI İMPARATORLUğU'NDA TIMAR KANUNU:
Tımar, Osmanlı İmparatorluğu'nda belirli görev ve hizmet karşılığı olarak kişilere verilen ve yıllık geliri 1. 000 akçe ile 20. 000 akçe arasında değişen araziye denir. Tımarın kullanılması ile ilgili kanuna da Tımar Kanunu denir. Tımar Sistemi'nin, Osmanlı İmparatorluğu'nda toprağın işlenerek, devletin masrafsız bir şekilde girmeden büyük bir askeri kuvvet sağlaması ve iktisadi hayatın gelişmesinde büyük yararı olmuştur. Fakat zamanla bu sistem içerisinde yolsuzluk ve rüşvet olaylarının baş göstermesi, bu sistemin bozulmasına ve imparatorluğun çökmesine sebep olan nedenlerden biri olmuştur.

Tımar Kanununa göre ;

1- Tımar sahipleri devletin birer memurudur ve merkezin emri altında çalışmak zorundadır.

2- Görevini yerine getiremeyen tımar sahipleri görevlerinden azledilirler.

3- Tımar, hizmet karşılığı toprağın gelirinden yararlanıldığından dolayı elde ettikleri haklar veraset yoluyla bir başkasına verilemez.

4- Tımar sahipleri, devletin verdiği işleri yapmak ve verilen yetkileri kullanmakla sorumludurlar.

5- Tımar sahibi özürü olmadan sefere katılmazsa tımarı elinden alınır.

6- Ortak tımarlarda nöbeti geldiği halde gelmeyenlerin tımarına el konur.

7- Tımar ve zeamet sahiplerinin ölümü halinde, tımarların kılıç kısmı oğullarına verilir.

8- Şehit düşenin oğluna kılıçtan fazlası verilir.

Savaşlarda elde edilen topraklar gelirine göre kısımlara ayrılır ve savaşta yer alan sipahilere verilirdi. Tımarların gelir ve giderleri defterhanede bulunurdu. Tımar sahibi, her 300 akçe için cebeli getirmekle yükümlüydü.

Tımar sahibi, devlete ait miri toprakları devlet adına kullanır, köylü onu efendisi olarak tanırdı. Tımar sahibi köylüyü korumak ve ona daha iyi şartlar sağlamak, köylüyü toprağa bağlamak, ziraatı geliştirmekle görevlidir. Tımar sahibi, tımarın olduğu topraklarda otururdu.
Linkleri kontrol imkanımız yoktur, konu altına yazarak bildirdiğiniz taktirde hemen yenilenecektir.

Rar şifrem: forumeformodestus

Çevrimdışı kent

 • ÖZEL ÜYE
 • ****
 • İleti: 151
Ynt: Tımarlı sipahinin özellikleri
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2012, 04:07:10 »
osmanlıda ilginiz varsa "deliler" birliğini inceleyin
Bir yeri güzel yapan, oranın insanıdır.

Çevrimdışı yesilaygunes

 • ALTIN ÜYE
 • *
 • İleti: 1586
Ynt: Tımarlı sipahinin özellikleri
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2012, 13:02:53 »
Linkleri göremezsiniz bunun için ÜYE OL yada GİRİŞ YAP
osmanlıda ilginiz varsa "deliler" birliğini inceleyin

Konu hakkında bilgi verirsen inceleriz wink